کاهش باران این نعمت ارزشمند را در این سالها در ایران بسیار کمتر کرده است با صرفه جویی در مصرف آب به خود و خانواده خود و جامعه کمک کنید.

با کاهش مصرف آب و صرفه جویی در مصرف آب به خود و جامعه خود کمک کنید. صرفه‌جویی در مصرف آب در خانه نیاز به هیچ هزینه اضافی ندارد. بااینکه وسایل و دستگاه‌هاي‌ صرفه‌جویی آب مختلفی در بازار وجوددارد، اما حتی بدون کمک گرفتن از این وسایل هم می توانید در مصرف آب صرفه‌جویی کنید.

به گزارش تالاب به عنوان مثال، ۷۵ درصد از آب استفاده‌شده‌ در خانه‌ها مربوط به حمام و ۲۵ درصد آن مربوط به دستشویی می شود. با نصب شیرهای کم‌فشار و تقویت‌کننده‌هاي‌ شناور که هزینه چندانی ندارند میتوانید به میزان قابل‌توجهی در مصرف آب ماهیانه خانه‌تان صرفه‌جویی کنید.

وقتی همه ی اعضای خانواده از اهمیت بحران کمبود آب آگاه باشند، صرفه‌جویی در مصرف آن به مسئله‌اي طبیعی در خانه تبدیل خواهد شد. والدین حتما برای آموزش فرزندانتان برای استفاده از روش‌هاي‌ صرفه‌جویی‌کننده در مصرف آب زمان بگذارید. یادتان باشد مسئله کمبود آب را جدی بگیرید و صرفه‌جویی در مصرف آن رابه یکی از عادت‌هاي‌ خانواده درآورید.

صرفه‌ جویی در مصرف آب در خانه‌

1. شیر و لوله‌هاي‌ آب را چک کنید که نشتی نداشته باشند.

یک چکه کوچک از شیر آب قدیمی و خراب میتوانید ۷۵ لیتر آب را دریک روز هدر دهد. نشت‌هاي‌ بزرگ تر این هدر رفتن آب رابه صدها لیتر در روز می رسانند.

2. از دستشويي به عنوان زیرسیگاری یا سطل آشغال استفاده نکنید.

هر بار که بخاطر دور ریختن ته سیگار یا دستمال کاغذی یا آشغال‌هایي مثل این سیفون دستشويي را میزنید، ۲۰ تا ۲۵ لیتر آب هدر خواهد رفت.

3. دستشويي‌ها را برای نشتی چک کنید.

کمی رنگ خوراکی در مخزن دستشويي فرنگی بریزید، اگر بدون سیفون زدن، رنگ تا ۳۰ دقیقه به کاسه دستشويي تراوش کرد، نشتی وجوددارد که باید بلافاصله تعمیر شود.

4. از کنتور آب برای چک کردن نشتی‌هاي‌ پنهان آب استفاده کنید.

کنتور آب خانه را بخوانید، دو ساعت از آب استفاده نکرده و دوباره شماره آنرا بخوانید. اگر شماره یکسان نباشد حتما نشتی در خانه وجوددارد.

5. از سردوشی‌هایي که در مصرف آب صرفه‌جویی می کند و همچنین شیرآب‌هاي‌ کم‌فشار استفاده کنید.

نصب این سردوشی‌ها بسیار ساده بوده و هزینه بسیار کمی هم به دنبال دارد. یادتان باشد، دوش‌هاي‌ طولانی با آب داغ، در هر دقیقه ۲۰ تا ۳۵ لیتر آب هدر میدهد. زمان دوش‌ گرفتن‌هایتان را محدودتر کنید.

6. در مخزن دستشويي بطری‌هاي‌ پلاستیکی یا تقویت‌کننده شناور قرار دهید.

برای صرفه‌جویی در آب و کاهش هدر رفتن آن، به ارتفاع ۲ تا ۵ سانت داخل دو بطری پلاستیکی رابا سنگ‌ریزه پر کنید تا سنگین شوند. بطری‌ها را پر از آب کنید، در انها را ببندید و انها را در مخزن دستشويي فرنگی قرار دهید. همچنین می توانید یک تقویت‌کننده شناور ارزان خریداری کرده ودر دستشويي نصب کنید. اینکار از هدر رفتن ده‌ها لیتر آب در روز پیشگیری می کند.

خاطرجمعی یابید که حداقل ۱۰ لیتر در مخزن دستشويي آب باشد تا سیفون درست کار کند. اگر آب کافی برای سیفون زدن در مخزن نباشد، فرد اهرم را بیشتر به سمت پایین نگه خواهد داشت. مطمئناً یک‌بار سیفون زدن درست که ۷٫۵ لیتر آب مصرف می کند، بسیار بهتر از دو بار سیفون زدن ناقص است که هربار ۱٫۵ لیتر آب هدر میدهد.

7. لوله‌هاي‌ آب را عایق بندی کنید.

عایق کردن لوله‌ها کاری راحت و کم‌هزینه است. با این روش آب بسیار سریع تر داغ شده و از هدر رفتن آب وقتی منتظر گرم شدن آن هستید پیشگیري خواهد شد.

8. دوش‌هاي‌ کوتاهتر بگیرید.

یک راه برای کاهش مصرف آب این است که در زمان دوش گرفتن موقع شستن خود آب را بسته و فقط برای آب گرفتن و شست و شوی کف‌ها آنرا باز کنید. دریک دوش ۴ دقیقه‌اي حدود ۷۵ تا ۱۵۰ لیتر آب مصرف میشود.

9. موقع مسواک زدن آب را ببندید.

نیازی نیست که وقتی مشغول مسواک زدن هستید آب همان‌ گونه باز بماند. فقط کافی است ابتدا آنرا باز کرده، مسواکتان را خیس کنید و آب را ببندید ودر آخر کار موقع آب کشیدن دهان آنرا باز کنید.

10. چرا سردوش سوبان را انتخاب کنیم؟

دوش سوبان دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که برای اولین بار در ایران شاهد هستیم. ویژگی اول افزایش فشار آب تا چند برابر دوش‌های معمولی بدون نیاز به پمپ و دستگاه برقی است. مشکلی که در بیشتر ساختمان‌های چند طبقه و به ویژه طبقات بالا که فشار آب کمتری دارند مشاهده می‌شود. ویژگی دوم دوش سوبان، کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب نسبت به دوش‌های معمولی است که سهم بزرگی در کاهش مصرف آب و کمک به محیط زیست ایفا می‌کند و از طرفی با کاهش هزینه‌های قبض آب خانوار موجب صرفه‌جویی‎ اقتصادی می‌شود. ویژگی سوم حذف کلر به میزان ۹۸ درصد و افزودن یون منفی به آب است که موجب طراوت و شادابی پوست، موی سر و تنظیم ضربان قلب می‌شود و حس خوشایندی از آب سبک (مشابه آب رودخانه‌ها و چشمه‌های طبیعی) به فرد القا می‌کند. تصفیه و رسوب‌زدایی آلاینده‌های ناخواسته در آب توسط شش فیلتر آنتی‌باکتریال از مهمترین ویژگی‌‎های منحصر این محصول شمرده شده است. علاوه بر این از سردوش سوبان به عنوان محصولی نشکن یاد شده که نیازی نیست بابت افتادن آن از پایه نگهدارنده دوش نگران باشیم.